Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiny House Nedir? Minimalizm Küçük Ev Akımı
#1
Tiny house küçük ölçekli, tam donanımlı bir konut birimi olarak tanımlanabilir. Bu evlerde yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusu ile bilinçli bir seçimle yapılır. Çoğunlukla; eşyalara daha az bağlanarak, dünyaya daha az iz bırakmak isteyenlerin tercih ettiği bu yaşam alanları insanların yaşamak için tükettiği kaynakları azaltır ve daha az tüketmeye teşvik eder. Basit bir yaşam biçimine yönelmek ise daha sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılar. İlk bakışta bir kaçış, bir nefes alma deneyimi gibi algılansa da Minik Ev hareketi her geçen gün daha fazla insan tarafından kabul görmektedir. Tiny house modelleri genellikle 2,5m x 5m ölçülerinde olmakla birlikte yaşam alanı, uyku alanı, mutfak ve banyo içerir. Hatta verandası olanlara rastlamak bile mümkündür. Bir çoğu kolayca taşınabilmesi için römorka takılabilecek şekilde inşa edilirler. Bu evleri kendi kendine yeten, şebekeden bağımsız olarak inşa etmek, kendi elektriğini üretmesi ve atık su / yağmur hasadı gibi özelliklerin eklenmesi de mümkündür. 
 
Mikro evleri inşa etmek ve sonrasında yaşamak için daha az kaynak kullanımı gerektirir ve bu da daha az enerji kullanımı, daha az atık ve daha az karbon ayak izi demektir. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet oluşan gri suyun sulama için yeniden kullanılması gibi özellikleri sayesinde çoğu şebekeden bağımsız kendi kendine yetebilen yenilikçi, akıllı ve yeşil evlerdir. Tiny house ile sürdürülebilir yaşam sadece enerji kullanımının düşmesi ile olmuyor aynı zamanda bu faturalarında düşmesi anlamına geliyor. Bu şekilde yaşamayı tercih eden bireylere göre, tiny house yaşamının anlamı daha küçük, daha basit ve daha sürdürülebilir bir hayat tarzıdır. Maliyetleri yaklaşık 20.000 ile 50.000 dolar arasında değişen küçük evlerin yapımlarında geleneksel yapı teknikleri ve malzemeleri kullanmaktadır. Hiç kuşkusuz tiny house sahibi olmanın ilk avantajı özgürlük. Herhangi bir sebepten dolayı yer değiştirmeniz gerektiğinde evinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin iş değişikliği yaptınız ve taşınmanız gerekiyor yada her gün aynı yerde uyanmaktan sıkıldınız yada dünyayı görmek ve sürekli seyahat etmek istiyorsunuz ev arama ve bunun maliyetlerine katlanmanıza gerek yok. Evinizi aracınızın arkasına bağlayın ve dilediğiniz yere taşının.
  
Tiny house basit yaşamak isteyenler için de iyi bir alternatif. Bazı insanlar modern yaşam tarzının kendilerini ifade etmediğini düşünürler, daha az materyal ile yaşamak, manevi değerlere odaklanarak yaşamlarına yön vererek, daha bilinçli ve derinlikli bir yaşamı tercih ederler. Gün geçtikçe daha fazla insan gezegenimizin geleceği ile ilgili endişelenmeye başlıyor. Sürekli büyümeye odaklanan bakış açısının çevreye verdiği zararın farkındalığı artıyor ve insanlar gidişatı değiştirecek hareketlere destek vermek istiyorlar. Sürdürebilir şekilde yaşayarak, karbon ayak izlerini azaltarak, olumlu bir örnek oluşturup diğerlerini de etkiliyorlar. Küçük bir evde yaşamak ise tüm bu kaygılar ile mükemmel bir uyum sağlıyor. 
 
Minik bir eve sahip olmak için yıllarca tasarruf etmenize yada önünüzdeki yılları ipotek altına almanıza gerek yoktur. Normalde ev sahipleri gelirlerinin yüzde 25’i ila 50’sini konut masraflarına ayırırlar. Tiny house modellerinde kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir evden çok daha düşüktür. Tiny House evde yaşadığınızda eviniz ile ilgili maliyetleriniz azalacaktır. Bu sayede bir ya da iki gün daha az çalışabilir veya dünyayı dolaşmak için daha fazla zaman ayırma seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, evinizin temizliği ve bakımı fazla zaman almadığı için arkadaşlarınız ve akrabalarınızı ziyaret etmek için de daha fazla zamanınız kalacaktır. Tiny House evlerde yaşamanın basitliği hayatınızda, sizin için önemli olana odaklanmak için yer açar.
 
Kaynak:
- https://www.gazetedemokrat.com/tiny-hous...ri/187832/
- https://www.kredimemur.com/tiny-house-tr...fiyatlari/
- https://www.ekonomi3.com/gundem/tiny-hou...47372.html
- https://nethaberioku.com/tiny-house-trai...fiyatlari/
- https://www.orduhaberler.org/tiny-house-...fiyatlari/
- https://yardimcisaglikpersoneli.com/tiny...fiyatlari/
- https://www.haberdolar.com/genel/tiny-ho...31025.html
- https://www.habereuro.com/tiny-house-tra...fiyatlari/
- https://www.seriaraba.com/tiny-house-tra...fiyatlari/
- https://aktuelhaberleri.com/gundem/tiny-...-1107.html
- https://kadindiyetsaglik.com/tiny-house-...fiyatlari/
- https://dolarhaberleri.com/sponsorlu-bag...-1085.html
- https://globalhaberler.net/sponsorlu-bag...-1302.html
- https://irfanhaber.net/sponsorlu-baglant...i-952.html
- http://www.haberlerdetayi.com/2021/02/23...fiyatlari/
- https://haberihtilal.com/tiny-house-trai...fiyatlari/
- https://serhatgundem.com/sponsorlu-bagla...16046.html
- http://www.kocaeliyasam.net/2021/02/23/t...fiyatlari/
- https://habersahifesi.com/tiny-house-tra...fiyatlari/
- https://yildiz-haber.com/tiny-house-trai...fiyatlari/
- https://freshhaber.com/tiny-house-traine...fiyatlari/
- https://tekilhaber.com/tiny-house-traine...fiyatlari/
- https://www.sagliksiteniz.net/tiny-house...fiyatlari/
- https://sondakikalar.net/tiny-house-trai...fiyatlari/
- https://sondakikagazetesi.com/tiny-house...fiyatlari/
- https://gundemhaberioku.com/tiny-house-t...fiyatlari/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi